O`zbekistonda kam elektr energiyasini qurishda asosiy bosqich boshlandi
Toshkent, O`zbekiston (UzDaily.com) - Ritm-200N reaktori bilan kam elektr energiyasini (LPNP) qurilish maydonchasida qazish ishlari boshlandi. Bu haqda Rosatatom matbuot xizmati xabar berdi.
Rosatom bosh direktori Aleksey İsuchiev va O`zATOM Atom Energiyasining rahbari Azim Ahmedxadjaev ushbu loyihaning ushbu asosiy bosqichini boshlagan.
Birinchi bosqichda elektr blokining chuqurligi uchun taxminan 1,5 million kubometr tuproq tuproqni qazib olish rejalashtirilgan bo`lib, uning chuqurligi taxminan 13 metrga etadi. Rossiya loyihasi bo`yicha Jizzax viloyatining Farish tumanida stantsiya qurilishi davom etmoqda.
"Azizatura zavodini qurishda barcha xorijiy loyihalarda bo`lgani kabi mahalliylashtirish ko`zda tutilgan", deya ta`kidladi Rostom Bosh direktori Aleksey Lixaxov. - Asar o`zbek subpudratchilari tomonidan amalga oshiriladi. Rosatom xizmat ko`rsatish muddati kamida 60 yil xizmat ko`rsatish va uning ishlashi davomida zarur yordamni taqdim etadi. Bizni juda ko`p yillik samarali va o`zaro manfaatli hamkorlik kutmoqda.
Marosim O`zbekistonda kam elektr energiyasini qurish loyihasini amaliy amalga oshirish boshlandi. Tomonlar 2026 yil bahorida Asmmning 1-blokidagi "birinchi beton" ni olishlarini kutishadi
O`zbekiston va Rossiyada 2008 yilda atom elektr stantsiyasini qurish to`g`risida bitim imzolandi. Har biri 1,2 gwgacha bo`lgan rus bosish, ishlab chiqaruvchi suv reaktorlari bilan jihozlangan.
2024 yil may oyida tomonlar kichik atom elektr stantsiyasini amalga oshirish bilan hamkorlikni boshlashga qaror qilishdi. Hukumatlararo bitimga o`zgartirishlar kiritildi: yirik elektr stantsiyasini qurish to`g`risidagi band, hujjatga olti reaktorning olti reaktorining kichik atom elektr stantsiyasini qurish qoidalari qo`shildi; Keyinchalik ularning soni ikkiga kamaytirildi.
2025 yil iyun oyida Rosaatom va O`zATom O`zbekistonda yuqori quvvatli atom elektr stantsiyasini qurish istiqbollarini birgalikda o`rganib chiqish uchun kelishuv imzoladilar.
Kichik yadro elektr stantsiyasi loyihasi ritm-200N - quruqlikdagi o`rnatish uchun moslashtirilgan bosimli suv reaktoriga asoslangan. Har bir birlikning elektr energiyasi 55 MVt, Issiqlik - 190 MVt va xizmat ko`rsatish muddati - 60 yilgacha. Rejalar ma`lumotlariga ko`ra, stantsiya jamg`armasi ostida birinchi betonning quyilishi 2026 yilga mo`ljallangan va uning dizayn qobiliyatini 2033 yilgacha kutilmoqda. Har bir keyingi quvvat bloki olti oy davomida foydalanishga topshiriladi.
Yadro elektr stantsiyasi loyihasi to`rt kishiga yanada kengaytirish imkoniyati bilan ikkita VVV-1000 quvvat blokini qurishni o`z ichiga oladi. Amalga oshirish davri taxminan olti yilga baholanmoqda. Turbinalar, generatorlar va yordamchi uskunalarni etkazib berish bo`yicha xalqaro sheriklar bilan muzokaralar olib borilmoqda.
President Shavkat Mirziyoyev called the construction of a small nuclear power plant a “vital project” for the sustainable economic development of the country. U ilgari eksport qilinadigan uran zaxiralarimizdan foydalanish energiya mustaqilligini kuchaytiradi va milliy iqtisodiyot samaradorligini oshiradi.