Toshkent, O‘zbekiston (UzDaily.uz) – 2024-yilning yanvar-noyabr oylarida O‘zbekistonda 40,76 milliard kub metr tabiiy gaz qazib olindi, bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 4,7 foizga kamdir, deya xabar beradi Statistika agentligi.
Neft qazib olish hajmi 7,3 foizga kamayib, o‘tgan yilgi 709,3 ming tonnaga nisbatan 657,6 ming tonnani tashkil etdi.
Shu bilan birga, gaz kondensati ishlab chiqarish 1,7 foizga oshib, 1,11 million tonnani tashkil etdi.
Ko'mir qazib olishda sezilarli o'sish qayd etildi: hajmlar 27,5 foizga o'sdi - 5,75 million tonnadan 7,33 million tonnagacha.
Avtomobil benzini ishlab chiqarish 1,18 million tonnani tashkil etdi, bu 2023 yilning yanvar-noyabriga nisbatan 2,4 foizga kam. Shu bilan birga, dizel yoqilg‘isi ishlab chiqarish 2,9 foizga kamayib, 912,4 ming tonnani tashkil etdi.
“O‘zbekneftgaz” 2025-yilda 26,5 milliard kub metr tabiiy gaz qazib olishni rejalashtirayotgani avvalroq xabar qilingan edi.

Узбекистан в январе-ноябре добыл 40,76 млрд кубометров природного газа
Ташкент, Узбекистан (UzDaily.uz) — В январе-ноябре 2024 года в Узбекистане добыто 40,76 млрд кубометров природного газа, что на 4,7% меньше, чем за аналогичный период прошлого года, согласно данным Агентства по статистике.
Объем добычи нефти снизился на 7,3%, составив 657,6 тыс. тонн против 709,3 тыс. тонн годом ранее.
В то же время добыча газового конденсата увеличилась на 1,7%, достигнув 1,11 млн тонн.
Значительный рост зафиксирован в производстве угля: объемы увеличились на 27,5% — с 5,75 млн тонн до 7,33 млн тонн.
Производство автомобильного бензина составило 1,18 млн тонн, что на 2,4% меньше, чем в январе-ноябре 2023 года. В то же время выпуск дизельного топлива снизился на 2,9%, достигнув 912,4 тыс. тонн.
Ранее сообщалось, что компания «Узбекнефтегаз» планирует добыть 26,5 млрд кубометров природного газа в 2025 году.