Ozarbayjon poytaxti Boku shahrida boʻlib oʻtgan COP-29 konferensiyasi doirasida Oʻzbekiston Energetika vazirligi va Birlashgan Arab Amirliklarining “Masdar” kompaniyasi oʻrtasida quvvatga ega shamol elektr stansiyasini qurish loyihasini amalga oshirish boʻyicha shartnoma imzolandi. Navoiy viloyati Uchquduq tumanida 1000 MVt.
Mazkur elektr stansiyasi qurilishi jarayonida 600 dan 800 tagacha yangi ish o‘rni yaratiladi. Loyihani amalga oshirish natijasida yiliga 3,5 milliard kVt/soat elektr energiyasi ishlab chiqariladi, bu esa 1 milliard kub metr tabiiy gazni tejash imkonini beradi.
Bu loyiha O‘zbekiston uchun nafaqat iqtisodiy nuqtai nazardan, balki atrof-muhitni muhofaza qilishda ham katta ahamiyatga ega. Ushbu shamol elektr stansiyasining qurilishi tufayli atmosferaga chiqarilayotgan chiqindilar yiliga 1,4 million tonnaga kamayadi.
Ushbu shamol elektr stansiyasi Masdar bilan hamkorlikning navbatdagi bosqichi boʻlib, Oʻzbekistonning energetika xavfsizligini yaxshilash, yangi ish oʻrinlari yaratish va iqtisodiy oʻsishni ragʻbatlantirish imkonini beradi.
BAAning uch karra qayta tiklanadigan energiya salohiyati tashabbusiga muvofiq, biz iqlim o‘zgarishiga qarshi kurash bo‘yicha global sa’y-harakatlarga qo‘shilamiz, shuningdek, qayta tiklanadigan energiya bo‘yicha global hamkorlikni kengaytirish va chiqindilarni kamaytirish bo‘yicha Parij kelishuvi maqsadlarini qo‘llab-quvvatlaymiz.
Ma’lumot uchun: “Masdar” kompaniyasi O‘zbekistonning ishonchli va strategik hamkori hisoblanadi. Kompaniya bilan hamkorlik doirasida umumiy quvvati 1497 MVt bo‘lgan loyihalar – Zarafshondagi shamol elektr stansiyasi (500 MVt), shuningdek, Karman (100 MVt), G‘allaorol (220 MVt) quyosh fotoelektr stansiyalari amalga oshirildi. , Kattaqo‘rg‘on (220 MVt) va Sherobod (457 MVt). Bundan tashqari, yirik loyihalarni amalga oshirish doirasida Buxoro viloyatining Olot tumanida (250 MVt) va Qashqadaryo viloyatining G‘uzor tumanida (300 MVt) fotoelektr stansiyalarini qurish ishlari olib borilmoqda. Bugungi kunda ushbu elektr stansiyalari O‘zbekistonda qayta tiklanadigan energiya sohasini rivojlantirishga ulkan hissa qo‘shmoqda.

COP-29: Компания ОАЭ «Masdar» построит в Узбекистане ветряную электростанцию мощностью 1000 мегаватт
В рамках конференции COP-29, проходящей в городе Баку, Азербайджан, между Министерством энергетики Узбекистана и компанией «Masdar» из Объединенных Арабских Эмиратов был подписан контракт на реализацию проекта строительства ветряной электростанции мощностью 1000 МВт в Учкудукском районе Навоийской области.
В процессе строительства этой электростанции будет создано от 600 до 800 новых рабочих мест. В результате реализации проекта ежегодно будет вырабатываться 3,5 млрд кВт⋅ч электроэнергии, что позволит сэкономить 1 млрд кубометров природного газа.
Данный проект имеет большое значение для Узбекистана не только с экономической точки зрения, но и для охраны окружающей среды. Благодаря строительству этой ветряной электростанции выбросы в атмосферу будут сокращены на 1,4 млн тонн в год.
Эта ветряная электростанция является очередным этапом сотрудничества с компанией «Masdar», обеспечивая Узбекистану возможность повысить энергетическую безопасность, создать новые рабочие места, а также способствовать экономическому росту.
В соответствии с инициативой ОАЭ «Трехкратное увеличение мощностей возобновляемой энергии» мы присоединяемся к глобальным усилиям по борьбе с изменением климата, а также поддерживаем цели Парижского соглашения с целью расширения глобального сотрудничества в сфере возобновляемой энергетики и сокращения выбросов.
Справочно: Компания «Masdar» является надежным и стратегическим партнером Узбекистана. В рамках сотрудничества с компанией уже реализованы проекты общей мощностью 1497 МВт — ветряная электростанция в Зарафшане (500 МВт), а также солнечные фотоэлектрические станции в Кармане (100 МВт), Галлаарале (220 МВт), Каттакургане (220 МВт) и Шерободе (457 МВт). Кроме того, в рамках реализации крупных проектов ведутся работы по строительству фотоэлектрических станций в Алатском районе Бухарской области (250 МВт) и Гузарском районе Кашкадарьинской области (300 МВт). Сегодня, эти электростанции вносят огромный вклад в развитие сектора возобновляемой энергетики Узбекистана.